Tradičná čínska medicína
Bolesť hlavy je jedným z najčastejších symptómov, s ktorými sa v praxi stretávame. Existuje len málo ľudí, ktorí sa s ňou v živote nestretli. Ak máte časté bolesti hlavy, je potrebné navštíviť lekára, ktorý vylúči vážne ochorenie mozgu. Ak sú vylúčené všetky neurologické príčiny bolesti hlavy, treba hľadať príčinu niekde inde.
Tradičná čínska medicína (TCM) môže byť jednou z liečebných možnosti pre bolesti hlavy, znižuje frekvenciu a závažnosť bolesti hlavy a podporuje liečenie bolesti hlavy. Pri bolesti hlavy (cefalea alebo migréna) ide väčšinou o subjektívne pocity pacienta, a preto ich intenzitu nemožno presne merať ani objektivizovať prístrojmi.
Ženy trpia bolesťami hlavy častejšie ako muži. Muži sú do určitej miery ušetrení týchto problémov a ak sa vyskytnú, je to zvyčajne organické postihnutie, ako je epilepsia, zranenie, nádor, cysta, mŕtvica atď.
Ženy trpia bolesťami hlavy najviac
- V čínskom koncepte je žena vždy yinovej povahy, a preto sa strata yinu, ktorá ju sprevádza po celý život, prejavuje vzostupom Yangu do hlavy, a teda bolesťami hlavy.
- Každá žena tiež čelí strate krvi alebo oslabeniu počas celého života, spôsobenej menštruáciou, pôrodom, dojčením alebo hormonálnou antikoncepciou. Nedostatok krvi umožňuje Yangu stúpať a vytvárať vnútorný vietor, ktorý môže vyvolať silné migrény.
- Ženy sú prirodzene emocionálnejšie ako muži. Menštruácia, menopauza, spln, stres, deti – to všetko hrá významnú úlohu v živote ženy, sprevádzané množstvom emócií.
Tieto nadmerné alebo opakujúce sa emócie môžu spôsobiť zablokovanie energie qi pečene, ktorá sa potom zmení na vnútorné teplo alebo oheň, a to stúpa do hlavy
Rôzne bolesti hlavy
Bolesti hlavy v čínskej medicíne možno klasifikovať z niekoľkých hľadísk: podľa umiestnenia bolesti, času, kedy sa objavia, povahy bolesti, nástupu bolesti, podľa zlepšujúcich sa a zhoršujúcich sa faktorov a podľa vnútorných alebo vonkajších príčin.
Najčastejšia bolesť hlavy, s ktorou sa stretávame, je intenzívna prudká pulzujúca alebo rozpínavá. Zvyčajne na oboch stranách hlavy – spánkoch, bokoch hlavy alebo na obočí. Bolesť môže prichádzať spoza jedného alebo oboch očí. Alebo môže vychádzať z malej oblasti jeden palec nad obočím presne nad zreničkou oka. K bolesti sa často pridružujú pocity na zvracanie alebo zvracanie, poruchy videnia rôzneho druhu. Človek vtedy uprednostňuje vodorovnú polohu s hlavou podloženou viacerými podhlavníkmi. Táto bolesť často prichádza cez víkend, najmä u ľudí, ktorí cez týždeň nadmerne pracujú a sú v permanentnom strese.
Príčinné faktory bolesti hlavy:
- Konštitučný faktor (prázdnota)
- Emocionálny stres (hnev, obavy, smútok a žiaľ, strach, šok, pocit viny, hanba)
- Prepracovanosť
- Prílišná sexuálna aktivita
- Nepravidelná strava: nedostatočný príjem potravy, prejedanie, o prílišná konzumácia potravy s energiou zahrievajúcou (kari, korenie, čierne korenie, čilli, červené mäso a alkohol), prílišná konzumácia potravín vytvárajúcich vlhkosť (tučné potraviny, vyprážané jedlo, mlieko, syry, maslo, smotana, zmrzlina, banány, arašidy, sladkosti a biely cukor), prílišná konzumácia kyslých potravín (jogurty, grapefruity, jablká, kvasená zelenina, ocot), nepravidelná strava, kakao, čokoláda a káva
- Poranenia
- Pôrod
- Vonkajšie patogénne činitele
Typy bolesti podľa prejavov a intenzity
- Tupá bolesť – prázdnota, vyčerpanie Yinu alebo krvi najmä obličiek a pečene
- Rozpínavá bolesť alebo aj pulzujúca – zdvíhanie sa nadmerného Yangu pečene z rôznych príčin
- Silná krutá bolesť – prejavuje sa najmä na záhlaví po napadnutí vonkajším vetrom
- Pocit ťažkej hlavy – vlhko a hlieny prehradzujú hlavu
Typy bolestí podľa lokalizácie a priradenia k dráham
- Bolesti hlavy v zátylku (okcipitálna časť) prináležia dráham tenkého čreva a močového mechúra
- Bolesti prednej časti hlavy (čela) prináležia dráham Hrubého čreva a Žalúdka
- Bolesti na spánkoch a bokoch hlavy (temporálna časť) zodpovedajú dráham trojitého žiariča a žlčníka
- Bolesti na vrchole hlavy (vertex) spájame s dráhami osrdcovníka a pečene
Ostatné dráhy pľúc, sleziny, srdca a Obličiek nevystupujú až do hlavy, ale môžeme s nimi spájať napríklad bolesť hlavy z prehradenia Qi vlhkou škodlivinou, ktorá spôsobila, že tok Qi neklesá dole a čistý jang nemôže stúpať hore a vyživovať hlavu. Ďalej chronické bolesti celej hlavy spôsobené prázdnotou esencie obličiek. Akútne bolesti celej hlavy sú často spôsobené útokom vonkajšieho vetra (chladného alebo teplého).
Často sa stáva, že lokalizácia a typ bolesti sa v čase mení. Nie je to neobvyklé. Pretože niektoré syndrómy sa môžu meniť z jedného na druhý. Napríklad, ak človek trpí bolesťou hlavy z prázdnoty krvi pečene (funkciou pečene je z pohľadu TČM uskladňovať prebytočnú krv a v čase potreby ju smerovať do oblasti alebo orgánov, kde je potrebná: pri športe do svalov, pri jedle do žalúdka), bolesť tomu zodpovedajúca je tupá a na vrchole hlavy. Ak sa ale tento prázdny syndróm zmení a z nedostatku krvi Pečene sa zdvihne nadmerný jang Pečene, ktorý stúpa nahor do hlavy, tak sa bolesť zmení na ostrú pulzujúcu a to na jednej strane spánkov. Hovorí sa, že bolesť ľavého spánku je z „ prázdnoty“ a bolesť pravého spánku je z „plnosti“.
- Ak je bolesť hlavy z vetra, tak putuje z miesta na miesto a nevieme presne určiť jej lokalizáciu.
- Ak je bolesť hlavy z vlhkosti a hlienov zahradených v hlave, tak sa k bolesti pridružuje pocit ťažkej hlavy.
- Ak je bolesť fixná, je z vytvorených krvných zrazenín.
Rozdelenie bolesti hlavy podľa syndrómov
- Vonkajšie príčiny: (veterný chlad, veterná horkosť, veterná vlhkosť)
- Vnútorné príčiny: (stúpajúci pečeňový Yang, oheň pečene, vietor pečene, stagnácia pečeňovej Qi, vlhkosť, kalný hlien veterný kalný hlien, stúpajúci pečeňový Yang s hlienom v hlave, akumulácia potravy, horkosť žalúdka)
- Stavy prázdnoty (prázdnota Qi, krvi a obličiek)
Z toho vidíme, že nie je ľahké liečiť bolesti hlavy. Ak neodstránime pravú príčinu, bolesti neustúpia. Dobrá diferenciálna diagnostika podľa TČM a správny výber bylinných receptov a akupunktúrnych bodov je nevyhnutný.